Więcej na ten temat

 • Prezes zarządu Lux Med: Całkiem darmowe leczenie był nie do utrzymania

  - Problemy służby zdrowia nie znalazły się wśród priorytetów żadnego z rządów - mówi Anna Rulkiewicz.

 • Rynek wtórny na Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

  Po wzrostach trwających od 2014 roku ceny na rynku wtórnym na Białymstoku znów zaczęły spadać - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego wrócił do poziomu z roku 2009 wynosi nieco ponad 4000 zł/m2. Wszystko wskazuje jednak na to, że o powrocie do rekordowo niskich cen sprzed 2006 roku białostoczanie mogą tylko pomarzyć.

 • Łódzka ustawa antysmogowa dziurawa jak szwajcarski ser

  W województwie łódzki trwają prace nad uchwałą antysmogową. Jej zapisy sugerują jednak, że chodzi na niej przede wszystkim o to, by pokazać, że politycy "coś" robią, a nie o to, by rozwiązać problem. Uważamy, że takie podejście do sprawy był oszukiwaniem ludzi czekających na rozwiązanie palącej kwestii, którą był stan powietrza na województwie, na którym znajduje się pięć z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast Unii Europejskiej.

 • Beneficjenci programu 500 plus muszą zwrócić ponad 717 tys. zł

  Ponad 717 tys. zł z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych muszą zwrócić beneficjenci programu 500 plus na Wielkopolsce. Główną przyczyną decyzji o zwrocie świadczenia był przekroczenie kryterium dochodowego.

Dodany przez Kamila Winnicka,Kamil Gąsik, Jurek Janicki,Michał Opacki | 2017-07-24

Rynek tynków dekoracyjnych - przegląd

Dekoracyjne tynki elewacyjne używane przez inwestorów do wykończeń elewacji coraz częściej zastępują tradycyjne tynki cementowo-wapienne i gipsowe.

Inwestorzy mogę wybierać spośród różnych rodzajów tynków. Tynki dekoracyjne mogą być akrylowe, silikonowe i mineralne - silikatowe.  
Tynki mineralne lub polimerowo-mineralne wymagają dodania wody i przygotowania mieszanki przed nałożeniem na ściany. Natomiast tynki akrylowe - przygotowane na spoiwie organicznym - są przeważnie gotowe do nakładania. Nie wymagają dodawania wody ani rozcieńczania. Sprzedawane są w formie mokrej pasty wymagającej tylko wymieszania przed nałożeniem na ściany. Są również łatwe w aplikacji, przez co są chętniej wybierane przez wykonawców.
Dostępne są w przeróżnej kolorystyce i różnorodnych strukturach, dzięki czemu elewacja budynku nabiera oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Stosowane są także przy remontach budynków, np. przy termomodernizacji, gdzie stanowią ostateczny element wykończeniowy. W tym wypadku nakładane są na styropian bądź wełnę mineralną. 
Ciekawy wygląd domu tylko z dobrymi tynkami
Ciekawy wygląd nie jest jedynym atrybutem tego rodzaju wykończenia fasad budynków. Tynki mają za zadanie również chronić ściany przed uszkodzeniami, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz rozwojem pleśni i grzybów. Osobną kategorią są zewnętrzne i wewnętrzne tynki mozaikowe, nazywane czasem kamyczkowymi. Z uwagi na dość wysoką cenę nie stosuje się ich na całe powierzchnie ścian lecz na wybrane elementy. Ich ciekawy wygląd, wytrzymałość i łatwość czyszczenia sprawiają, że doskonale sprawdzają się także we wnętrzach budynków zdobiąc klatki schodowe, hole, korytarze. Ciekawy efekt daje też połączenie ich z glazurą w łazience. Wygląda na to, że rynek tynków dekoracyjnych mocno się rozwija i oferuje wykonawcom materiały odpowiadające na ich potrzeby, w różnych kategoriach cenowych i stylistyce.
Sprawdź informacje o materiałach budowlanych na stronie becco.eu

Zdjęcia naszego reportera

wnętrze
tynk
mozaika
ściana
dom
wykończenie
remont